®EM در صنعت کشاورزی راهی تازه را در سطح گسترده باز نموده و نه تنها در مزرعه بلکه در صنایع تبدیلی کشاورزی نیز راهگشا بوده است. میکروارگانیسم های سودمند درون ®EM باعث افزایش ارزش غذایی محصولات شده، کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی را بالا برده و باعث سلامتی گیاهان، جانوران، محیط زیست و در نتیجه انسان می شود.


ای ام (®EM)؛ محصولی جهانی جهت کشاورزی ارگانیک

®EM مخفف ™Effective Microorganisms و برند تجاری محصولاتی است مبتنی بر پایه میکروارگانیسمی که توسط دانشمند ژاپنی به نام پروفسور هیگا کشف شده و بیش از ۴۰ سال است که از طریق سازمان جهانی EMRO در ۱۲۰ کشور جهان ترویج می شود و در ایران نیز شرکت امکان پذیر پارس چند سالی است فرآورده های این تکنولوژی را تولید و به بازار ارگانیک (کشاورزی و کشت گلخانه، دامپروری، پرورش آبزیان) کشور عرضه می کند.

®EM ترکیبی ویژه و منحصر بفردی بوده که که با استفاده از تکنولوژی های نوین، ۱۲۰ گونه مختلف از میکروارگانیسم های (هوازی و بیهوازی) مفید و بسیار موثر را به شکل آزاد و طبیعی بدور از هر گونه تغییرات ژنتیکی در کنار یکدیگر قرار داده است. این میکروارگانیسم های موثر عملیات آنزیمی و بیوشیمیایی را در گیاهان فعال ساخته و فرآیندهای سنتز و سوخت و ساز را بهبود می بخشد. همچنین غلظت بالایی از آنزیم ها، انواع اسیدهای ارگانیک بویژه آمینو اسیدها، محرک ها، ویتامین ها، هورمون های طبیعی، مواد پیش نیاز ساخت پروتئین ها، کربوهیدرات ها، اکسیدهای نوکلوئیک، لیپیدها، میکرو المنت های کلات شده به میزان بسیار بالا و ماکرو المنت های فوق بالانس شده را آزاد ساخته که جهت حصول به بالاترین عملکرد در واحد سطح بسرعت در دسترس بافت های گیاهی قرار می گیرد و موجب تسریع در جوانه زنی، ریشه زایی، گلدهی و کیفیت محصولات می شود.
®EM با سنتز مواد پیش نیاز، هورمون ها و آنزیم ها به ساخت پروتئین ها یاری رسانده و به گیاهان کمک می کند تا بر تنش های محیطی و ناشی از تغییرات ناگهانی هوا (سرما و خشکی)، حمله های انگلی، مسمومیت گیاهی و خفگی ریشه غلبه کنند.


موارد مصرف کشاورزی

این محلول بعنوان یک مکمل غذایی ایده آل و ارگانیک برای بهبود رشد، کیفیت و اندازه محصولات در مصارف انواع مزارع، درختان و محصولات باغی، کشت های گلخانه ای، گل ها و گیاهان آپارتمانی و بالکن، چمن و مرز های تزئینی، باغ سبزیجات، و در کل همه محصولات کشاورزی مصرف می شود و به دلیل دارا بودن مواد بیواکتیو و آزادسازی عناصر ماکرو و میکرو به شکل متعادل تاثیر فوق العاده ای در افزایش تناژ برداشت محصول و همچنین طعم و مزه محصولات خواهد داشت و می تواند به هر دو روش محلول پاشی و آبیاری به بهترین شکل در تمام دوره رشد نباتات مورد استفاده قرار گیرد.


مزایای مصرف در یک نگاه

®EM کمک شایانی به فرایند فتوسنتز، ساخت هورمون های طبیعی رشد و فرایند های فیزیولوژی، کلروفیل و آنزیم های محصولات نباتی می کند.

®EM باعث پویایی، باروری و ضد عفونی شدن خاک گردیده، قابلیت جوانه زنی بذرها را افزایش داده و به گسترش سریع ریشه ها جهت رشد سریعتر و شکوفه زایی و تشیکل محصولات مرغوب ترغیب می نماید. همچنین ضعف ها، افتادگی گیاهان ناشی از انواع استرس های خشکی، بیماری ها و… را بطور جدی بهبود می دهد.

همچنین ®EM محصولات را نسبت به عوارض فیزیولوژیکی شاخص و لطمات موقع برداشت مقاوم ساخته و باعث افزایش خاصیت انبارداری و کاهش ترک خوردگی میوه ها می گردد.


روش مصرف در مزارع

در هر هکتار از مزارع ۴۰ لیتر ®EM را به ۴۰۰ لیتر آب افزوده و همراه با کودهای زیر همراه با سیستم آبیاری به گیاهان رسنده شود.
همچنین در زمان آغاز رشد هر هکتار ۴۰ لیتر ®EM را به ۴۰۰ لیتر آب افزوده و بر برگ و ساقه گیاهان (در هنگام عصر) محلول پاشی شود.


روش مصرف در باغ

در هر هکتار ۱۰۰ لیتر ®EM را به ۱۰۰۰ لیتر آب افزوده و بر برگ ها، شاخه و تنه و درختان محلول پاشی شود. یا همراه با سیستم آبیاری به گیاهان و درختان رسانده شود.

این کار را به صورت دو هفته یکبار نیز می تواند انجام گیرد.

در صورت محدودیت دسترسی به دستگاه تراکتور، و مصرف تنها یکبار در سال؛ برای هر نهال ۲۵۰ میلی لیتر و برای درخت بالغ میزان ۱ لیتر ®EM رقیق شده با ۱۰ لیتر آب توصیه می شود.


در کشت گل های زینتی ﺿﻤﻦ آﻧﮑﻪ ﮔﻞ ھﺎی ﺑﺎﻏﭽﻪ ای ﺑﺎ ﻣﺼﺮف این ماده سودمند دوره ﮔﻠﺪھﯽ طﻮﻻﻧﯽ ﺗﺮی دارﻧﺪ و ﻋﻤﺮ ﮔﻞ ﺷﮑﻔﺘﻪ ﻧﯿﺰ اﻓﺰاﯾﺶ یافته و گل ها خود را خوشرنگ تر و خوشبوتر از همیشه نشان می دهند.


روش مصرف در کشت گلخانه ای

توصیه جهت محلول پاشی ®EM در کشت گلخانه های سبزی و صیفی به میزان ۳ درصد می باشد.


روش مصرف در کشت های هیدروپونیک
هر سه روز یکبار ®EM به نسبت ۱ به حداقل ۵۰۰ لیتر آب به سیستم آبیاری افزوده شود.


کمپوست و ورمی کمپوست

جهت بهبود تجزیه مواد آلی، تسریع فرآیند و بالانس میکروارگانیسم ها، در تولید کمپوست به ازای هر متر مکعب مواد آلی، ۵ لیتر ®EM را به نسبت ۱ به ۱۰ با آب رقیق و بر کپه محلول پاشی شود.


روش مصرف در مصارف خانگی

چمن و مرز های تزئینی: حداقل سه بار در سال ۲۰۰ میلی لیتر ®EM با ۱۰ لیتر آب رقیق و در هر ۱۰ متر مربع محلول پاشی گردد. یا با سیستم آبیاری به همراه کودهای زیر ترجیحا ارگانیک به چمن و گیاهان رسانده شود.

باغ سبزیجات: حداقل پنج بار در سال ۲۰۰ میلی لیتر ®EM با ۱۰ لیتر آب رقیق و در هر ۱۰ متر مربع محلول پاشی گردد. یا با سیستم آبیاری به همراه کودهای زیر ترجیحا ارگانیک به سبزیجات رسانده شود.

گیاهان گلدانی بالکن: هر چهار هفته ۲۰ میلی لیتر ®EM با ۱ لیتر آب رقیق و محلول پاشی گردد. یا با سیستم آبیاری به همراه کودهای زیر ترجیحا ارگانیک به گیاهان رسانده شود.

گیاهان آپارتمانی: هر چهار هفته ۲۰ میلی لیتر ®EM با ۱ لیتر آب رقیق و محلول پاشی گردد. علاوه بر آن برای براق تر شدن گیاه می توان محلول را با همان دوز بر روی گیاه اسپری نمود. ®EM با سیستم آبیاری به همراه کودهای زیر ترجیحا ارگانیک نیز به سبزیجات رسانده شود.

درختان: برای هر برای هر نهال ۲۵۰ میلی لیتر و برای هر درخت از باغ ها ۱ لیتر EM را با حداقل ۱۰ برابر آب رقیق و برروی برگ ها محلول پاشی شود. یا همراه با سیستم آبیاری به گیاهان و درختان رسانده شود.


توجه:

در ایران محصول اورجینال ®EM در نمایندگی های مجاز و درون گالن های سبز رنگ بیست لیتری (عکس زیر صفحه) که آرم EMRO ژاپن (www.emrojapan.com) روی گالن آن حک شده عرضه می گردد.

با توجه به احتمال سوءاستفاده و تقلب، بسته بندی های دیگر یا نام های احتمالی مشابه از طرف این شرکت گواهی نمی شوند و خواهشمند است از خرید آن اجتناب کنید.

این محصول چه برای استفاده به عنوان کود آبیاری و چه برای محلول پاشی باید بصورت رقیق شده و محلول در آب استفاده گردد و برای محصولاتی که به شیوه قطره ای آبیاری می شوند بسیار ایده آل می باشد.

بهترین زمان برای محلول پاشی صبح یا در هنگام عصر می باشد.

ﺑﮫﺘﺮﯾﻦ روش ﺑﺮای ﺟﺬب و درﯾﺎﻓﺖ همه فواید ®EM روش آبیاری است.

بدلیل کمبود مواد آلی در خاک کشور حتما باید از کودهای زیر استفاده شده و در مراحل رشد ®EM محلول پاشی شود. پیشنهاد ما استفاده از محصولات با برند امکان پاور® کمپوست، ورمی کمپوست و بکاشی به میزان مناسب به عنوان کود زیر است.


®EM همه جانداران سودمند درون خاک را تقویت می کند.

کرم های خاکی شکم زمین هستند. (ارسطو ۳۲۳ تا ۳۸۴ پیش از میلاد).
کرم های خاکی هر روز به اندازه وزنشان خوراک می خورند و بیرون میدهند این کودی بسیار عالی برای زمین و آبی که از بدنشان بیرون میدهند خوراکی بی همتا برای موجودات ریز ذره بینی است در کل هیچ کودی به سودمندی کودی که کرم خاکی میسازد نیست. از سویی دیگر کرم خاکی آب و هوا را در لایه های زیرین زمین پخش می کند و بدینگونه خاک را شل و سودمند می سازد. در لایه بالایی خاک در هر متر مربع ۴۰۰ گرم کرم خاکی پیدا میشود یعنی در هر هکتار ۴ تن و در سال در هر متر مربع حدود ۲ تا ۳ کیلوگرم کرم خاکی تولید می شود. در شرایط عادی میبایست نزدیک ۲۰۰ کرم خاکی پیدا شود ولی اکنون کاملاً آشکار است که در زمین ها دیگر کرم های خاکی به فراوانی گذشته پیدا نمی شود و این یکی دیگر از هزاران آسیب هایی که کودها و سم های شمیایی به زمین وارد نموده است.
زمین هایی که کرم خاکی کافی دارند، ۵ برابر بیشتر نیترات، ۷ برابر بیشتر فسفر، ۱۱ برابر بیشتر پتاسیم، ۲/۵ برابر بیشتر مگنزیم و ۲ برابر بیشتر کلسیم دارند.


 ®EM  از مزرعه در برابر قارچ ها و آفات پشتیبانی می کند.

حشرات و یا آفت ها برای بقای نسل، تخم های خود را بر برگهای درختان و گیاهان سست که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و یا در محیط فاسد و آسیب دیده (گندیده) می گذارند تا هنگام بیرون آمدن نوزادشان از تخم ها خوراک نزدیک، بی دردسر، کافی برای آنها فراهم باشد و هرچه محیط مناسب تر باشد آنها فرصت بیشتری برای ازدیاد دارند.
 ®EM از یک سو زمین و از سوی دیگر ریشه، ساقه و برگ ها را تقویت می کند.
 ®EM گندیدگی ها را از بین می برد و بدینگونه از ازدیاد قارچ ها و آفات در مزرعه جلوگیری می کند.

EM Effective microorganisms