®EM (ای ام) علامت اختصاری واژه های ™Effective Microorganisms، از ترکیب آزاد و سودمند میکروارگانیسم هایی که اغلب در تولید فرآورده های خوراکی بکار می روند پدید آمده است. این میکروارگانیسم ها هنگامیکه در تماس با مواد ارگانیک قرار می گیرند ویتامین ها، اسید های طبیعی، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها را تولید می کنند.

تاریخچه ®EM

تکنولوژی ®EM حدود ۴۰ سال پیش توسط پروفسور هیگا (Prof. Higa) در دانشگاه ریوکیوز واقع در اکیناوا ژاپن کشف و از طریق سازمان بین المللی EMRO در سراسر جهان توزیع شد.
هدف پروفسر هیگا از کشف ®EM یافتن جایگزینی برای کودهای شیمیایی در کشاورزی بود و و پس از کسب دست آوردهای بزرگ در بیش از ۱۲۰ کشور جهان، اکنون از سودمندیهای آن در عرصـه های دیگری همچون کشاورزی، کشاورزی زیستی، دامداری، زیست پالایی، سازه های بتنی، بهداشت درمان، پاکسازی سازگار با محیط زیست، مواد آرایشی، بهسازی آب، مدیریت ضایعات، بازیافت و ترمیم محیط زیست و غیرو نیز استفاده می شود.
®EM آلوده کننده محیط زیست نیست، مواد شیمیایی در تولید آن به کار نرفته است طبیعتاً آن را در گروه کودهای شیمیایی نمی توان گذاشت و هورمونی نیست. و از دگرگونی های ژنتیکی نیز بدور می باشد. تکنولوژی ®EM یک جایگزین سازگار با محیط ریست برای محصولات شیمیایی است.


محتویات ®EM
®EM بویژه در بردارنده سه خانواده باکتریهای اسید لاکتیک، مخمرها و باکتریهای فتوسنتزکننده می باشد.

em-effective-microorganisms

باکتری های اسید لاکتیک:
مواد ارگانیک را تخمیر کرده و تولید اسیدهای ارگانیک می کنند همچنین عوامل بیماری زا (پاتوژن ها) را زیر فشار قرار می دهند. از آن در تهیه ماست و ترشیجات استفاده می شود.

مخمرها:
مواد ارگانیک را تخمیر می کنند و دارای ویتامین ها و اسیدهای آمینه هستند. از آنها برای تهیه نان و ماءالشعیر استفاده می شود.

باکتری های فتوسنتز کننده
دارای یک نقش کلیدی در ®EM هستند و در حفظ بالانس با دیگر میکروارگانیسم ها فعال بوده و امکان همزیستی و همکاری آنها را فراهم می سازد.


نقش میکروارگانیسم ها در طبیعت
اگر میکروارگانیسم ها به رنگ قرمز بودند ما اکنون همه جهان را به رنگ قرمز می دیدیم و این بدین معناست که آنها مانند یک لایه تمام سطح لایه کره زمین را پوشانده اند. میکروارگانیسم ها در همه جا حضور دارند. از درون یخ های قطب شمال تا درون آتشفشان ها و از درون کویرها تا ژرفای اقیانوس ها. از روی پوست و مویمان تا درون سیستم گوارشی بدنمان و به شکل ساده همه جا و همه جا. و هزاران سال است که انسان ها از ویژگی های آن در پزشکی و تولید خوراک بهره برده اند و دهه هاست که کشورهای مترقی جهان از آن در عرصه های گوناگون استفاده می کنند.

بطور کلی در طبیعت ۳ نمونه میکروارگانیسم وجود دارد؛

  • سازنده ها (احیاء کننده ها) Regenerative microorganisms
  • خنثی (سازش کارها، فرصت طلب ها) Neutral microorganisms
  • تجزیه کننده ها (فاسد کننده های تدریجی) Degenerative microorganisms
    em-balance

®EM در گروه سازنده ها و احیاء کننده ها قرار دارند آنها می توانند مستقیم و یا غیر مستقیم از فاسد شدن مواد جلوگیری کنند و بدینوسیله سلامتی جانداران و محیط زیست را به ارمغان بیاورند. میکروارگانیسم های تجزیه کننده دقیقاً بر خلاف راه و روش میکروارگانیسم های سازنده ها عمل می کنند. میکروارگانیسم های خنثی، سازشکارها یا فرصت طلب ها بزرگترین گروه را تشکیل می دهند. آنها در محیط از گروهی که حاکم و چیره است پیروی می کنند. بنابراین هنگامی که در آن محیط میکروارگانیسم های سازنده و احیا کننده حکمفرما می شوند خنثی ها یا همان فرصت طلب ها به روند سازندگی و احیاء می پیوندند. از اینرو استفاده از ریزجانداران کارآ روز به روز عرصه های تازه را در ابعاد گوناگون می گشاید.

®EM میکروارگانیسم های موجود در جهان را وادار می کند که در راستای حکمفرمایی میکروارگانیسم های سازنده و احیا کننده گام بردارند. این چنین محیط سازنده و تخمیری نقش بسیار مثبتی را در سرسبزی سیاره ما و کیفیت و باروری خاک و زیست بوم ایفا می کند. تخمیر باعث جلوگیری از فساد در محیط می شود و به این دلیل میکروارگانیسم های احیاء کننده و سازنده با کمک تخمیر قدرت حکمرانی پیدا می کنند، بنابراین عوامل فساد و بیماری زیر فشار و کنترل قرار می گیرند و محیط مناسبتر و محصولات با کیفیت بالاتر را پدید می آورد.