Growing Hydroponically with EM; Green, Clean and healthy

انسان تا مدت های مدید بر این باور بود که کشت بدون خاک غیر ممکن است و خاک به عنوان بستر طبیعی رشد و نمو گیاه نقشی انکار ناپذیر در تولید محصول دارد. ولی بررسی ها نشان داد کشت بدون خاک امکان پذیر است. در سال ۱۹۳۸ روش هیدروپونیک با کشت در آب پیشنهاد و شروع گردید. در بررسی های دیگر بتدریج کشت در محیط های مصنوعی مورد پذیرش قرار گرفت. در بعضی از کشورها به دلیل محدودیت خاک و نداشتن اراضی کافی، کشت هیدروپونیک برای محصولات ضروری در غیر از فصل طبیعی خودشان صورت می گیرد. هیدروپونیک به معنای پرورش گیاهان با استفاده از محلول های غذایی و در محیطی غیر از خاک می باشد. در این روش به جای آبیاری، محلول دهی داریم و از آب خالص به ندرت استفاده می شود. کشت بدون خاک شامل انواعی از روش های غیر متعارف کاشت گیاهان است. مانند کشت آبی و کشت در ماسه و کشت در سنگریزه و کشت هوایی و کشت داخل لوله و غیره. کلمه هیدروپونیک برای اولین بار در آمریکا استفاده شد و مترادف با کشت بدون خاک است. ولی در آلمان و انگلیس «کشت آب» برای این روش نامگذاری می شود.
در تعریفی ساده تر کشت هیدروپنیک یا آبکشت شیوهٔ کشت بدون خاک می‌باشد که در این نوع کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌گیری کرده و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می‌شود با افزودن عناصر ماکرو و میکرو و نگهداشتن گیاه توسط مواد نگهدارنده بی‌اثر مانند پرلیت عملاً نیاز به خاک منتفی می‌شود.

مزایای کشت هیدروپونیک در یک نگاه

پرورش گیاهان به روش هیدوپونیک دارای مزایای زیاد نسیت به کشت در فضای باز است که مزایای رشد در تمام فصل های سال، مدیریت بهینه آب و کود و ایمن بودن از تغییرات اقلیمی و آب و هوای غیرقابل پیش بینی بیشتر مشهود می باشد. با این وجود این نوع کشت گاهی شاهد دشواری ها و وقت گیر برای رسیدن به نتایج عالی است.
تجربه بیش از ۳۶ سال بکارگیری تکنولوژی ®EM در بیش از ۱۲۰ کشور جهان نشان داده است که این میکروارگانیسم های سودمند توانایی کاهش برخی از دشواری ها و ریسک های این نوع کشت گلخانه ای را دارد.

مزایای استفاده از ®EM

®EM می تواند سلامتی و توان گیاه را برای جلوگیری از بیماری ها و آفات افزایش داده، طول عمر محصول پس از برداشت محصول را افزایش داده و همچنین سلامت و شفافیت آب را در خطوط آبیاری پشتیبانی می نماید.

®EM می تواند سلامتی و توان گیاه را برای جلوگیری از بیماری ها و آفات افزایش دهد، طول عمر محصول را پس از برداشت افزایش داده و زلالی و سلامت آب را در خطوط آبیاری تضمین نماید.

به تولید بیشتر گوجه فرنگی سالم و ارگانیک، کاهو، خیار و سایر گیاهان تولید شده توسط کشت هیدروپونیک کمک می کند.

پتانسیل جذب مواد مغذی و کارایی آن را برای گیاه به مراتب بالا می برد و استرس گیاه (که می تواند به علت سطوح بالای مواد مغذی موجود باشد) را کاهش می دهد.

این تکنولوژی با داشتن ترکیب منحصر به فرد از ۱۲۰ گونه میکروارگانیسم که بیش از یک میلیون از موجودات سودمند میکروسکوپی در هر میلی لیتر از ®EM زنده و فعالند، آنزیم های متعدد، اسیدهای ارگانیک، محرک های رشد، بیو فلاونوئیدها (Bioflavonoids) و اسیدهای آمینه را تولید کرده و سلامتی گیاه و آب و افزایش تناژ برداشت را تضمین می نماید.

استفاده از آن آسان بوده و ®EM را می توان به راحتی به سیستم تغذیه مایع هیدروپونیک اضافه کرد.

روش مصرف:تزریق ®EM به سیستم و خطوط آبیاری
در خطوط آب، ®EM را با دوز ۱ به ۱۰۰۰ (یا حدود یک قاشق چای خوری در هر ۴ لیتر آب) به خطوط جریان آب تزریق شود و همچنان به استفاده از «مواد مغذی» در کنار ®EM ادامه دهید. میکروارگانیسم های سودمند موجود در ®EM (که متشکل از ۱۲۰ گونه و بیش از ۱ میلیون در هر میلی لیتر است) قدرت جذب را بالا برده و به موقع این مواد مغذی را آزاد و در دسترس گیاهان قرار می دهند.

اگر از ®EM برای تمیز کردن خطوط آب استفاده می کنید، از ابتدا که خطوط تمیز است و همچنین به صورت دوره ای (روزانه، هفتگی یا دو هفته ای یکبار بسته به کیفیت آب و مواد مغذی) از ®EM استفاده شود.


محلول پاشی برگی
توصیه جهت محلول پاشی ®EM در کشت های هیدروپونیک به میزان ۳ درصد می باشد.
هر هفته بر روی برگ و ساقه گیاهان محلول پاشی شود.
اگر بیماری و یا آلودگی در کشت مشاهده می شود تا سه بار در هفته نیز می توان محلول پاشی را تکرار نمود.برای سیستم های مجهز به محلول پاشی اتوماتیک و مه پاش، ®EM به نسبت ۱ به ۱۰۰۰ لیتر آب به شکل مداوم به سیستم تزریق شود.


افزودن ®EM همراه با مواد مغذی
«مواد مغذی مایع» را در آب به نسبت یک و نیم درصد مخلوط کنید. سپس “محلول حاصله” را در ®EM با دوز ۳ تا ۵ درصد از کل محلول ترکیب و با آب آبیاری استفاده شود. اگر آبیاری بیش از یک بار در روز انجام می ­شود، ®EM را می توان به طور مداوم با دوز ۱ به ۱۰۰۰۰ در سیستم آبیاری با استفاده از «پمپ تزریق» اضافه نمود.


بسترهای کشت و نهال

برای هر ۱۰ کیلوگرم خاک گلدان، نیم لیتر ®EM اضافه کنید و در مقیاس بزرگتر، ۴ تا ۸ لیتر در هر متر مکعب و در مزرعه؛ ۴۰ تا ۶۰ لیتر ®EM به ازای هر هکتار استفاده شود.

در طی کاشت، بذور را می توان در محلول ®EM که ۵ تا ۱۰درصد رقیق شده، خیس کرده و یا نهال ها را می توان پیش از کاشت، به منظور تحریک رشد سریعتر و توسعه بهتر ریشه در محلول ۵ درصد فرو برد.