بلوبری نوعی گیاه گلدار با میوه ای توت مانند به رنگ آبی تیره یا بنفش است. این میوه بومی شمال آمریکا می باشد. گل های این گیاه به صورت توپی، سفید رنگ و صورتی رنگ پریده یا قرمز می باشد. طول دوره ی میوه دهی بوته های این گیاه از ماه می تا ماه ژوئن (به مدت یکماه) می باشد. البته طول مدت میوه دهی این گیاه با شرایطی از قبیل ارتفاع و پهنای جغرافیایی متغییر می باشد.

پی اچ (pH) خاک برای رشد موفقیت آمیز گیاه بلوبری بسیار حائز اهمیت است. برای رشد مناسب گیاه بلوبری، میزان اسیدیته خاک باید بین ۴.۵ تا ۵.۵ باشد. بطور کلی خاک های اسیدی را دوست دارد. از روش های مختلف برای اسیدی کردن خاک بعد از کاشت درختچه های بلوبری، میتوان موارد ذیل را نام برد؛ افزودن گوگرد و استفاده از مالچ پوست درخت کاج، خاک اره یا پیت ماس و همچنین بهره گیری از کود زیستی ای ام EM طی پرورش این گیاه.
ای ام (EM) با توجه به نقشی که در اصلاح و بهبود ساختار فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک ایفا میکند، منجر به تسریع تجزیه مواد آلی در خاک و آزادسازی به موقع عناصر غذایی برای جذب می شود. همچنین نقش موثر کود زیستی ای ام EM در تنظیم میزان اسیدیته (pH) همچنین تنظیم EC و SAR در کنار سایر سودمندی های متنوع و موثر آن… منجر به آن شده است که در کشت و پرورش گیاهان اسیدی دوست همچون بلوبری، آزالیا، افرا ژاپنی و … از آن بعنوان بهترین مکمل تغذیه ایی جهت بهترین عملکرد ممکن گیاهان ذکر شده نام‌ ببریم.

از این رو، جهت بررسی تاثیر میکرو ارگانیسم های موثر EM در پرورش گیاه بلوبری، یکی از محققین دانشگاهی کشور طی دو سال گذشته (۹۶_۹۸)، بصورت آزمایشی و پایلوت پرورش گیاه بلوبری را در استان گیلان مورد مطالعه و بررسی های علمی و عملی قرار داده است.
شرایط خاص کشت و پرورش این گیاه موجب شد تا کارشناس فنی شرکت امکان پذیر پارس (نماینده انحصاری سازمان بین المللی امرو ژاپن در ایران)، بازدیدهای متعددی از فعالیت های فوق انجام دهد و ضمن آن با ارائه مشاوره های لازم به این محقق دانشگاهی مبادرت به معرفی کود زیستی ای ام EM و سایر محصولات شرکت مذکور نموده است.
پس از بررسی های دقیق علمی نحوه عملکرد EM و اسید هیومیک تولیدی شرکت توسط محقق مذکور، موارد فوق روی گیاه بلوبری در پریودهای زمانی معین در بهار و تابستان سال گذشته آزمایش شدند.
مشاهدات عینی و به دفعات کارشناس فنی شرکت امکان پذیر پارس و همچنین اظهارات این محقق موید رشد رویشی فوق العاده نهال های بلوبری تنها پس از چند روز استفاده از این کود زیستی ای ام است.
خوشبختانه نهال های فوق (تعداد ۴۰ نهال)، در خردادماه سال جاری به ثمر نشسته و طبق بررسی های انجام شده بر روی پارامترهای مختلف از قبیل؛ وزن میوه، سایز میوه، میزان عملکرد، رنگ میوه، طعم میوه و همچنین مقاومت گیاه در برابر تنش های مختلف محیطی و غیرمحیطی و در نهایت مقایسه آن ها با استانداردها و شاخص های تولید میوه این گیاه با شاخص های تولید با مرغوبیت بالا همخوانی دارد.
قطعا تاثیرات بهره گیری از کود زیستی ای ام و اسید هیومیک تولیدی شرکت بر روی رشد ریشه، میزان تولید میوه و کیفیت آن شامل اندازه، رنگ و طعم و سایر مشخصه های کیفی مربوط به این گیاه نیاز به بررسی های علمی و تجزیه تحلیل دقیق آماری دارد. امیداوریم که نتایج بررسی های دقیق تر را در آینده به اطلاع عموم علاقمندان برسانیم.

جمع آوری آب باران توسط یک سیستم ساده و بسیار کاربردی

Admin

شرکت امکان پذیر پارس