این کارگاه آموزشی به صورت تئوری و عملی در شهرستان رودسر، منطقه‌ی داروگر، روستای حسن‌سرا، باغ کیوی برگزار گردید.

کمپوست ای‌ام®:

کمپوست ای‌ام® کارآمدترین روش برای تجزیه مواد آلی اﻋﻢ از ﺑﻘﺎﯾﺎی ﮔﯿﺎﻫﯽ و یا ﺣﯿﻮاﻧﯽ است. تجزیه تخمیری مواد آلی با این روش پایدار و نوین، مواد مغذی‌ ایجاد می‌کند که می‌تواند به عنوان یک بهبود دهنده خاک و یا یک کود آلی مورد استفاده قرار گیرد.

در این روش، میکروارگانیسم‌های موثر (®EM) به مواد آلی درون توده افزوده شده‌، از طریق بالانس میکروبی و حذف رقابتی، برای ایجاد محیطی که در آن بی‌هوازی‌های تخمیری بتوانند تسلط داشته باشند، عمل می‌کنند. این بالانس و درنتیجه تسلط منجر به تجزیه ساختارهای آلی پیچیده به ساختارهای محلول ساده‌تر می‌شود تا یک غذای از پیش هضم شده برای خاک ایجاد شود.

این میکروب‌های کارآمد همچنین مواد‌ فعال ‌زیستی سودمند مانند آنزیم‌ها، ویتامین‌ها، ضد عفونی‌کننده‌ها و مواد مغذی گیاهی تولید می‌کنند که به رشد بهتر گیاهان و درختان و همچنین به پیشگیری از بیماری‌ها کمک می‌کنند. استفاده از کمپوست بوجود آمده به این روش در داخل خاک (به شکل چال‌کود) و روی خاک به ایجاد یک خاک سالم‌تر، پویاتر و انعطاف‌پذیرتر کمک می‌کند.

کمپوست ای‌ام® چیست؟

کمپوست ای‌ام® فرآیند تخمیر مواد آلی در یک محیط بی‌هوازی با استفاده از میکروارگانیسم‌های موثر ای‌ام (®EM) است.

کمپوست ای‌ام® فرآیندی است که در آن مواد آلی تخمیر می‌شوند. شما مواد آلی را در این روش در اختیار میکروب‌های سودمند درون ای‌ام® قرا می‌دهید و در پایان یک ماده تخمیری تولید می‌کنید که می‌تواند روی خاک یا داخل خاک اعمال شود و همچنین برای تغذیه کرم‌ها مورد استفاده قرار گیرد یا به سایر روش‌های کمپوست اضافه شود تا فرآیند بهبود یابد.

مزایای افزودن ®EM به مواد آلی درون کمپوست و ایجاد یک محیط بی‌هوازی:

 • کاهش بوهای نامطلوب
 • کاهش / حذف عوامل بیماری‌زا
 • کاهش هزینه‌های تولید
 • حذف بذر علف‌های درون توده
 • کاهش ضایعات و پوسیدگی
 • تخمیر / تجزیه بهینه مواد آلی
 • تولید آمینو اسید، انواع ویتامین، آنزیم‌ها و سایر متابولیت‌های مفید
 • ایجاد یک غذای از پیش هضم شده و متراکم مغذی برای خاک و نباتات

تجزیه یا تخمیر؟

هر دو یکسان هستند با این تفاوت که در فرآیند تخمیر مواد آلی توده حفظ شده و با ترشح آنزیم‌های میکروارگانیسم‌های درون پشته ارزش تغذیه‌ای کمپوست بوجود آمده ارتقاء می‌یابد افزون بر اینکه بوهای نامطلوب کاهش یافته و سرعت فرآیند کمپوست به مراتب افزایش می‌یابد.

در حقیقت، با فرآیند تخمیر با کمک خیل عظیم میکروارگانیسم‌های درون محلول ای‌ام®، در حال تجزیه‌ی بهینه‌ی مواد آلی هستید. تعریف شیمیایی تخمیر؛ استخراج انرژی در غیاب اکسیژن است.

استخراج انرژی توسط میکروارگانیسم‌ها ایجاد می‌شود که ساختارهای آلی پیچیده مانند گلوکز، سلولز و حتی لیگنین را تجزیه می‌کنند تا ساختارهای محلول کوچکتری مانند اسیدهای چرب فرار ایجاد کنند.

تخمیر نوعی تجزیه است.

میکروارگانیسم‌های اختیاری؟

فقط برای گیج کردن بیشتر، یادآور می‌شویم که همه میکروب‌ها در دسته‌های هوازی یا بی‌هوازی قرار نمی‌گیرند.
گروه بزرگی از میکروب‌ها وجود دارند که میکروب‌های اختیاری در نظر گرفته می‌شوند. این میکروب‌ها می‌توانند بین فرآیندهای هوازی و بی‌هوازی جابجا شوند. این امر باعث می‌شود که میکروب‌های اختیاری در ایجاد یک جمعیت میکروبی انعطاف‌پذیر که قادر به تحمل شدیدترین شرایط و محیط‌ها باشد، بسیار مهم باشد.

برای محیط‌های شدید و همیشه در حال تغییر، به میکروب ها نیاز است. در طول زمستان، خاک ها را می‌توان به صورت جامد منجمد یا حتی برای ماه ها غرقابی کرد. در تابستان که میکروب‌های خاک باید با خشکسالی و/یا افزایش دما مقابله کنند، دقیقا برعکس است.

پیچیده به نظر می‌رسد؟

در واقع، فرآوری کمپوست ای‌ام تقریباً همیشه، موثرتر، سریع‌تر، ارزان‌تر و آسان‌تر از تهیه کمپوست به روش‌های سنتی است.

تنها باید ای‌ام® را با آب مخلوط کرده و روی سطوح درون توده محلول‌پاشی کنید، رطوبت درون توده کمپوست و نسبت مواد “قهوه ای به سبز” (نسبت C:N) را در نظر بگیرید. نسبت مواد را با توجه به نیازهای خود می‌توانید تغییر دهید.

آیا شما می توانید آن را درست کنید؟

بلی.
درست است گاهی اوقات ممکن است لازم باشد یک تغییر کوچک ایجاد کنید تا کمپوست ای‌ام درست کنید، اما ما قول می‌دهیم که اگر می‌خواهید آن‌را امتحان کنید، با حداقل تلاش می‌توانید این کار را انجام دهید.

در ایران نیز کشاورزان زیادی کمپوست ای‌ام را تولید و از آن برای تغذیه گیاهان و درختان خود استفاده می‌کنند و هر کشاورز تهیه کمپوست را کمی متفاوت از دیگری انجام می‌دهد.

هیچ دستورالعمل یکسان و ساده‌ای وجود ندارد که برای همه مناسب باشد، اینجاست که کارشناسان مجرب ای‌ام® وارد می‌شوند. از این‌رو؛ همیشه راه‌حلی ساده برای تولید کمپوست ای‌ام® در خانه، مدرسه، رستوران، در باغ، در محوطه و حتی در مزرعه یا سایت‌های زباله تجاری وجود خواهد داشت.

در این جلسه به طور مفصل پیرامون موارد زیر صحبت و گفت‌وگو شد:

 • آموزش فرآوری کود دامی با محلول ®EM
 • ارائه نکات مدیریتی و فنی باغات کیوی
 • ارائه نکات تغذیه‌ای پیرامون باغات کیوی در مراحل مختلف
 • و پرسش و پاسخ پیرامون موارد مختلف تغذیه‌ای و مدیریتی.
جستارهای وابسته:
Admin

شرکت امکان پذیر پارس