تهیه کمپوست خانگی با کمک ®EM

استفاده از حصارهایی از جنس چوب، آجر و یا بلوک بتنی جهت کمپوست سازی.

کمپوست کودی است که از بازیافت مواد زاید برجامانده از گیاهان و حیوانات به دست می‌آید.
این فرآیند روشی آسان برای تجزیه و بازیافت زباله آشپزخانه و ته مانده های خوراکی و تبدیل آن به کودی مقوی برای باغچه می باشد که با توجه به فقر مواد آلی در خاک کشور کود بدست آمده از کمپوست سازی نقش ارزنده ای درغنی سازی خاک باغچه برای تهیه خوراک سالم و ارگانیک خواهد داشت.
در آشپزخانه های منازل روزانه حجم زیادی از زباله‌هایی چون اضافه سبزیجات، پوست خربزه و هندوانه، هویج، چای‌های کیسه‌ای، هسته سیب، پوست مرکبات و موز، پوست تخم مرغ و تقریبا هر چیز طبیعی دیگری که در آشپزخانه به کار می‌رود، تولید می‌شود. شما تقریبا می‌توانید تمام زباله‌های طبیعی آشپزخانه‌تان را بازیافت کنید.
استفاده از یک حصار از جنس چوب، آجر و یا بلوک بتنی باعث ایجاد یک توده منظم و زیبا در کنج حیاط خانه های روستایی و راه حلی مناسب برای بازیافت و تبدیل زباله های آشپزخانه و برگ گیاهان و درختان در پاییز به کود غنی برای گیاهان باغچه می شود. البته  می توانید از انواع سطل ها و جعبه هایی که آماده در بازار موجودند و مخصوص فرآوری کمپوست هستند استفاده کنید.
برای تولید کمپوست تقریبا از تمام مواد ارگانیک می‌توان استفاده کرد. برای تسریع کمپوست، کپه نیازمند نسبت مناسبی از مواد غنی از کربن یا “قهوه‌ای” و مواد غنی از نیتروژن یا “سبز” است.
مواد قهوه‌ای به موادی چون برگ خشک، نی و چوب خشک می گویند و مواد سبز شامل مواد طبیعی با رنگ سبز و تازه مثل علف تازه و اغلب مواد زائد آشپزخانه‌ها است.
مخلوط کردن مواد مختلف از این دست می‌تواند کودهای کمپوستی با درصدهای متفاوتی از مواد مغذی تولید کرد.. تولید مغذی‌ترین کمپوست بیشتر به یک هنر شباهت دارد که از لابه‌لای تجربه فراوان بیرون می‌آید تا علم صرف.
ایده‌آل درصدهای مواد، ۲۵ قسمت مواد قهوه‌ای در مقابل ۱ قسمت مواد سبز است. اگر حجم کربن در مواد اولیه زیاد باشد سبب می‌شود که تجزیه مواد به کندی انجام شود و در نتیجه تولید کود مدت زمان بیشتری ببرد. وجود مقادیر زیاد نیتروژن در مواد اولیه هم سبب می‌شود بوی کود زیاد باشد.
تهیه کمپوست خانگی تفاوت زیادی با پختن کیک ندارد. شما برای تهیه آن به مقداری از مواد مشخص نیاز دارید. با تهیه کمپوست خانگی، کود سالم و غنی برای گیاهان خانه‌ی خود آماده می‌کنید؛ از طرفی پسماند‌های غذایی خانه‌ی شما دور ریخته نشده و از آن ها استفاده خواهید کرد.


ویژگی های کمپوست
هر ماده‌ی آلی طبیعی در نهایت فرو پاشیده خواهد شد. اما، در روند کمپوست شدن، سرعت شکستن و فروپاشی بیشتر خواهد بود. فرآیند کمپوست شدن به دلیل وجود باکتری‌ها و سایر ریزجاندار‌های تجزیه کننده به سرعت بخشیدن تغییر مواد کمک می‌کند.


ریزجاندارهای تجزیه کننده عبارتند از:

* میکروارگانسم های سودمند (باکتری ها، مخمرها و …)
* قارچ های سودمند
* کرم های سودمند، بویژه کرم خاکی با خوردن مواد آلی درون کمپوست و حفر تونل و هوا رسانی کمک شایانی به فرایند کمپوست می‌کنند.
و …


چهار عامل کلیدی در تهیه کمپوست خانگی:
* نیتروژن
* کربن
* رطوبت
* اکسیژن
همانطور که باکتری های مفید در روده ی انسان به هضم و جذب مواد غذایی کمک می کنند. کمپوست نیز در خاک گیاهان چنین نقشی دارد و کیفیت رشد گیاهان را بهبود می بخشد.


می توانید از انواع سطل ها و جعبه هایی که آماده در بازار موجودند استفاده کنید.

مزایای کمپوست خانگی

مزایای زیادی برای کمپوست خانگی وجود دارد از جمله اینکه:
خاک را غنی سازی می کند. به حفظ رطوبت و مهار بیماری های گیاهی و آفات کمک می کند. به گیاهان کمک می کند که رطوبت بیشتری در دوران خشکی به دلیل تغییرات آب و هوایی داشته باشند. نیاز به استفاده از کود های شیمیایی را کم می کند. از فرسایش خاک جلوگیری می کند. به فعالیت و رشد باکتری ها و قارچ های مفید تجزیه کننده در خاک کمک می کند تا خاک غنی و پر از مواد مغذی برای گیاهان شود. انتشار گاز گلخانه ای متان از زمین را کاهش می دهد. همچنین هزینه های شما را کاهش می دهد.


دستورالعمل های اولیه برای تهیه کمپوست خانگی

* محلی خشک و زیر سایه را برای قرار دادن ظرف کمپوست خود انتخاب کنید.
* پسماند های قهوه ای رنگ و سبز رنگ را جمع آوری و مواد درشت را ریز کنید. برای مثال پوست تخم مرغ، برگ کاهو، هویج های پلاسیده و … را می توانید استفاده کنید.
* می توان هنگام اضافه کردن زباله های آشپزخانه چند قاشق بکاشی را نیز بر روی توده پاشید.
* در مناطق گرمسیری برای تعادل دمای توده رطوبت دهی مناسب انجام گیرد.
* در مناطق روستایی به همراه پسماند‌های غذایی خانه‌ از کودهای حیوانی نیز در تهیه کمپوست استفاده می شود.
* پوست تخم خردتر شده نیز برای کمپوست سازی مناسب است.
* کف سازه، خاکی باشد تا شیرآب حاصل از کمپوست به خاک هدایت شده و باعث فساد کمپوست نگردد.
* در همه انواع روش های تولید کمپوست می توان از ®EM استفاده کرد، البته برای نتایج بهتر پیشنهاد ما روش پوشاندن کامل توده و جلوگیری از ورود و خروج هوا (روش بی هوازی) برای تولید کمپوست است.
* میوه ها و سبزیجات را در عمق ۲۰ تا ۳۰ سانتی متری قرار دهید تا بپوسند.
* زمانی که رنگ مواد قهوه ای تیره شود، کمپوست خانگی شما قابل استفاده خواهد بود.
* بسته به مواد مصرفی، ترکیب و دما این فرآیند چند ماهی طول می کشد.


فرآیند کمپوست

عدم وجود یک جامعه سالم میکروبی دلیل اصلی آهسته پیش رفتن برخی کمپوست‌ها در مزارع یا محیط زیست است. از اینرو استفاده و تزریق باکتری‌های ®EM که حاوی ۱۲۰ گونه میکروارگانیسم است به شکل چشمگیر این فرایند را تسریع نموده و بوهای نامطلوب را سرکوب می‌نماید. فعالیت این میکروارگانیسم‌ها سبب تولید ترکیبات هوموسی شده که به راحتی توسط گیاه جذب می‌شود.

کمینه اندازه ظرف کمپوست نیز باید یک متر در عرض، طول و ارتفاع باشد.

مواد کربن دار و نیتروژن دار را یا با هم مخلوط کرده و یا به صورت لایه لایه در ظرف بریزید. به طوریکه هر لایه ۵ تا ۱۰ سانتی متر باشد. به صورت دوره ای آن را آب بدهید اما سیراب نکنید. سوراخ هایی در دیواره ی ظرف برای اکسیژن رسانی ایجاد کنید. از بخاری مخصوص کمپوست می توانید در ظرف کمپوست خود استفاده کنید که دمای ظرف کمپوست را کنترل کند. دمای آن باید بین ۵۵ تا ۶۰ درجه سلسیوس (سانتی گراد) باشد. گاه گاهی مواد را هم بزنید. به هم زدن کمپوست به صورت دو هفته یکبار به تسریع فرآیند کمپوست شدن کمک می کند و مدت آن را به کم تر از دو ماه می رساند.
در هر بار زیرو رو کردن مواد کمپوست،محلول ارگانیک ®EM را با ۱۰ برابر آب رقیق و بر کپه محلول پاشی کنید.


لیستی از مواد سبز، قهوه ای و همچنین ممنوعه:

مواد قهوه ای

مواد سبز

غیر قابل کمپوست

 برگهای سوزنی همیشه سبز

 برگ های سبز

 علف های هرز و سمی

 برگ های خشک شده

 زباله های باغ

 گوشت/ماهی/استخوان

 شانه تخم مرغ

 گل ها

 چربی/روغن/گریس

 حوله و دستمال های کاغذی

 سبزیجات

 محصولات لبنی

 چمنهای کوتاه شده خشک

 پوست میوه جات

 پلاستیک

 روزنامه خرد شده

 باقیمانده برخی غذاها

 فلزات

 پوست درخت

 تفاله چای و قهوه

 شیشه

 کاه

 پوسته تخم مرغ

 مواد سمی

 خاک اره و چوب (به مقدار محدود)

 سایر مواد مشابه

 زغال چوب

 مقوا (برش داده شده به قطعات کوچک)

 مواد شمیایی

 گل و گیاه خشک شده خانگی

 فضولات حیوانات خانگی

 خرده کیسه های کاغذی قهوه ای

 شاخ و برگ درخت گردو

 کیسه های قهوه و چای

 گیاهان بیمار و حشرات

* مهمترین هدف از تهیه کمپوست خانگی دستیابی به کمپوست سالم است. به همین دلیل برای کاهش خطر ابتلا به پاتوژن ها، از ریختن مواد غیرقابل کمپوست در ظرف خودداری کنید.

دلیل کمپوست ناپذیری برخی از مواد:

 • زغال چوب: ممکن است حاوی مواد مضر برای گیاهان باشد

 • فرآورده های لبنی ( مثل کره، پنیر، شیر، خامه و ماست و غیره): ایجاد مشکلات بو و جذف آفات و جوندگان و حشرات مثل مگس

 • گیاهان بیمار یا حشرات زنده: ممکن است از بین نرفته و به سایر گیاهان آسیب برسانند.

 • چربی، روغن، گریس، گوشت: ایجاد مشکلات بو و جذب آفات مانند جوندگان و مگس

 • باقیمانده گوشت یا تکه های استخوان و ماهی: ایجاد مشکلات بو و جذب آفات مانند جوندگان و مگس

 • ضایعات حیوانات خانگی مثل (مدفوع سگ و گربه): ممکن است حاوی باکتری، انگل ،ویروس و سایر عوامل بیماری زا برای انسان باشند.

 • ضایعات مربوط به هرس درختانی که سمپاشی شیمیایی شده اند: نیروی میکروارگانیسم های مفید کمپوست را برای خنثی سازی سم ها به تحلیل می برند.

 • کمپوست کامل خاک اره گاهی چندین ماه طول می کشد و بهتر است کمتر استفاده شود.

  معمولاً خاک اره را حدود ۶ هفته در شرایط مناسب می پوشانند تا ترکیبات سمی محلول آن پوسیده شوند و سپس مصرف می کنند.

  برای اینکه روند تولید کمپوست کوتاه‌تر شود، باید به جزئیات هم توجه کرد.


  روش تهیه کمپوست با استفاده از بشکه های فلزی
  بشکه های فلزی نیز راه حل مناسبی برای فرآوری کمپوست هستند. همچنین می توان با ورقه های فلزی نیز اینچنین سازه هایی را ساخت. بشکه ای که مورد استفاده قرار می گیرد باید دستکم ۲۰۰ لیتر ظرفیت و درپوش داشته باشد. قبل از استفاده از بشکه مطمئن شوید که آلوده به مواد صنعتی نبوده و از آن برای ذخیره مواد سمی استفاده نشده باشد. در دیواره بشکه ۶ تا ۹ ردیف سوراخ به قطر تقریبی یک سانتی متر لازم است تا تهویه به خوبی انجام شود. قسمت زیرین بشکه کاملا جدا شود تا مواد درون آن با خاک برای هدایت شیرابه به زمین در تماس باشد (یا دستکم در قسمت تحتانی آن تعداد زیادی سوراخ برای خروج شیرابه تعبیه کنید).
  پس از هر بار که سر بشکه باز و مواد اضافه می شود ®EM بر روی آن محلول پاشی کنید.
  همچنین توصیه می کنیم به همراه ای ام هر بار ۱۰ تا ۲۰ گرم پودر بکاشی (Bokashi) نیز بر روی کپه پاشیده شود.
  یادآوری می کنیم که محل جایگیری آن همواره در سایه بوده و رطوبت دهی فراموش نشود.


سخن آخر در مورد کمپوست خانگی
کمپوست کردن زباله ی زیست تخریب پذیر خانگی کمک بزرگی برای کاهش تولید زباله و همچنین کمک به رشد گیاهان خانگی است. همچنین کودی ارگانیک و بی هزینه برای مصارف خانگی برای گلدان ها و باغچه ها ایجاد خواهد کرد. کمپوست خانگی به شما کمک می کند از آلودگی ها و سموم کمپوست های تجاری نیز خلاص شوید. هزینه ای که شما می کنید برای خرید ظرف کمپوست، همزن یا سیستم حرارت دهی است که بار ها و بار ها از آن استفاده خواهید کرد. شما باید ظرف کمپوست خود را با پسماند های سبز مثل چمن، پوست میوه ها و ضایعات قهوه ای رنگ و دارای کربن مثل برگ های مرده و شاخه های ریز و کمی آب پر کنید.
زمان مورد نیاز برای تولید کمپوست کاملا به نسبت مواد مصرفی، خرد کردن آنها و ترکیب آنها یکدیگر و شرایط محیطی بستگی دارد، اما می‌توانید از روی شرایط ظاهری کود، پی ببرید که آماده است یا خیر. کود کامپوست نهایی به رنگ قهوه‌ای تیره است و بوی خاک می‌دهد. کمپوست کامل شده معمولا از بالای جعبه/سطل شما آغاز خواهد شد. می توانید کمپوست هایی که تجزیه آنها کامل شده است را از پایین جعبه خود خارج کنید و موادی که هنوز فرایند انها کامل نشده است را برای کاملتر شدن فرایند رها کنید.


از کمپوست خود استفاده کنید
برای دیدن کمپوست تولید شده در ته مخزن چند ماه صبر کنید. وقتی آماده شد، می توانید از آن به عنوان بستر گل ها و همچنین در پای درخت و درختچه ها استفاده کنید. همچنین از این کمپوست می توانید با ترکیبی از خاک، گل و درخت کشت دهید که می تواند تهویه خوبی را برای گیاهان و درختان شما در خاک ایجاد کند.
.