در ماه جولای 2011 در تایلند فاجعه سیلی رخ داد که بیش از سه ماه ادامه داشت و در مجموع 446 مورد مرگ و آوارگی حدود 2/3 میلیون نفر را به دنبال داشت. در آن سال ها، سیل تایلند به عنوان “بدترین سیلاب با توجه به حجم آب سیلاب و تعداد قربانیان” در منطقه توصیف شد. ارتش سلطنتی تایلند، تقریبا 20 سال است که برای بهبود محیط زیست و توسعه منطقه ای بر پایه توسعه پایدار -که پادشاه تایلند طرفدار آن است- با استفاده از ای ام (EM) فعالانه فعالیت می کند.
همانطور که مشکلات فاضلاب به سطوح بحرانی رسید، نخست وزیر تایلند وزارتخانه های منابع طبیعی و محیط زیست، وزارت دفاع و ارتش سلطنتی تایلند را به عنوان سازمان های مرکزی ستاد بحران مشخص کرد. شرکت امرو ژاپن (EMRO Japan) نیز برای تامین EM و ارائه دستورالعمل های فنی به این پویش پیوست.
وزارت منابع طبیعی و محیط زیست، وزارت دفاع و نیروهای ارتش سلطنتی تایلند تصمیم گرفتند از فناوری ای ام (EM) برای مبارزه با اثرات سیل استفاده کنند. در انجام این کار، آنها 10 تا 20 تن ای ام در روز به شهروندان در چندین محل ارائه می دادند. در مجموع 2.280 تن محلول ای ام و بیش از 10.0000 عدد توپ ای ام (EM Mudballs) در کل 14 استان تحت خطراستفاده شد. حکومت و نیروهای ارتش نه تنها تلاش های خود را در تامین مواد ای ام قرار می دادند بلکه همچنین جزواتی را برای توضیح چگونگی استفاده ازای ام در اختیار آنها قرار می دادند و جلساتی را در محلات برگزار می کردند.
علاوه بر این، دولت تایلند برای تجزیه و تحلیل اثرات ای ام کیفیت آب را توسط پارامتر Do (اکسیژن محلول در آب) قبل و بعد از تیمار اندازه گیری می کرد. این فاکتور در حالت استاندارد باید 6 میلی گرم بر لیتر (mg / l) قبل و بعد از تیمار باشد.

نمایش آلودگی آب در نمونه کنترل (سمت چپ) و بهبود آن بعد از اضافه کردن 1 توپ ای ام
(EM Mudballs)
بعد از 6 ساعت سمت راست

نتایج و اثرات EM:

فاکتور Do در در سیلاب های مناطق دفن زباله (به وسعت 48.000 مترمربع) در ناحیه BangRaikam طی 12 روز تیمار EM از مقدار 0/6 به 4 میلی گرم بر لیتر افزایش یافت. همچنین در ناحیه Maha Rat که نزدیک 14.400 متر مربع می باشد از مقدار3/1 به 4/5 میلی گرم بر لیتر در طول 7 روز افزایش یافت که این شاهدی بر بهبود کیفیت آب است.
افزون بر آن، این فاکتور در منطقه مسکونی Krabang در بانکوک از 0/5 به 2 میلی گرم بر لیتر افزایش یافت. ساکنان همچنین به تاثیر EM درکنترل بو و کاهش پشه ها و حشرات موذی اذعان داشتند. در آن زمان هیچ گزارشی در مورد اپیدمی بیماری ها ( باکتری ها) گزارش نشده است، هرچند که احتمال وقوع آن در آغاز سیل بسیار نگران کننده بود.

گزارش رسمی وزارت دفاع و وزارت منابع طبیعی و محیط زیست:

نمودار اثرات استفاده از EM در سه منطقه از مناطق سیل زده تایلند

نخست وزیر تایلند، به جنبش توپ های پاکساز محیط ای ام (EM Mudballs) ملحق شده و در حالی که کالاهای امدادی اورژانسی عرضه می شود، این توپ ها را در محیط رها می سازد.

محلول پاشی EM توسط ارتش سلطنتی تایلند
(Royal Thai Army)
همکاری ارتش در ارائه EM به شکل رایگان
گستردگی سیل
همکاری ارتش سلطنتی تایلند در پخش توپ های ای ام
(EM Mudballs)
مخزن های حمل EM
دریافت EM توسط ساکنان
محلول پاشی EM بر روی زباله های بجا مانده از سیل برای گندزدایی محیط
محلول پاشی EM بر مناطق سیل زده
بروشوری که طرز استفاده EM را نشان می دهد.

روش کار:
برای گندزدایی محیط، سرکوب عوامل عفونت و جلوگیری از بیماری های اپیدمی؛ ابتدا EM با نسبت 1 به 100 با آب رقیق شده و سپس بر محیط (محل سکونت و تردد شهروندان، کانال های آب، سوله های نگهداری دام، توالت، محل نگهداری زباله و بر لاشه دام های تلف شده) محلول پاشی شد. افزون بر آن؛ برای پیشگیری و همچنین درمان موثر انواع اسهال نیز EM رقیق شده با آب به نسبت ذکر شده نوشیده (5 بار در روز) و روزانه با نسبت 1 به 1000 لیتر آب به سیستم آبخوری دام ها و طیور تزریق شد.


منبع به زبان اصلی:
https://www.emrojapan.com/case/detail/72

گزارش خبرگزاری رویترز؛
پرتاب توپ های ای ام (EM Mudballs) در سیلاب و پخش محصولات ای ام بین شهروندان.
https://uk.reuters.com/video/2011/11/03/thai-pm-tours-flooded-capital?videoId=224184296&videoChannel=75Admin

شرکت امکان پذیر پارس